Výhody paradajok pre zdravie

Written by Admin

8 júla, 2022

Paradajky sú jednou z najšťavnatejších plodín, aké kedy kto jedol. Navyše veľmi prospievajú nášmu zdraviu a majú samé výhody. Tie poriadne červené sú top!

Čo všetko obsahujú?

V paradajkách nájdeme množstvo zložiek, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. V čom sa však odlišujú od zvyšných pochúťok dopestovaných v záhrade? Viac priblížila nutričná poradkyňa Zuzana Líšková.

„Paradajky sú výnimočný plod, pretože obsahujú najsilnejší rastlinný antioxidant lykopén. Ten chráni telo pred nádorovými ochoreniami, pôsobí ako prevencia pred srdcovými ochoreniami a vysokým krvným tlakom.  Lykopén ďalej znižuje zápaly a pôsobí antibakteriálne. Naše telo si ho nevie vyrobiť samo, a preto ho musí prijímať.

Paradajky obsahujú predovšetkým vodu, a to viac ako 85 %. „Asi 5 % sacharidov, 3 % bielkovín a vlákninu. Čo sa týka vitamínov a minerálov, obsahujú biotín (vitamín B7), niacín (vitamín B3), vitamín C, vitamín E, vitamín K, draslík, chróm a zinok,“ dodáva Líšková.

Poriadne červené

Okrem spomínaného prevenčného účinku proti kardiovaskulárnym ochoreniam majú paradajky vďaka týmto látkam ďalšie pozitívne vplyvy a výhody. „Vitamíny A, C a betakarotén obsiahnutý v paradajkách pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály, spevňujú vnútornú štruktúru buniek a tým bojujú proti ich poškodeniu.“ Betakarotén je ďalší antioxidant a nachádza sa vo vyšších dávkach najmä v cherry paradajkách.

Vďaka vysokému obsahu vlákniny paradajky pozitívne pôsobia na tráviaci systém, podporujú peristaltiku čriev a udržujú zdravé vylučovanie. Paradajky tiež pomáhajú udržiavať zdravé kosti, zuby, vlasy a pokožku.

Zuzana Líšková vyzdvihuje, že paradajky vieme kúpiť celoročne. Upozorňuje však, že pre zabezpečenie vysokej výživovej hodnoty je dôležité kupovať kvalitný produkt sýtočervenej farby. „Vyberajte si produkt bez poškodenia a tmavých fľakov,“ radí a dodáva ďalšiu zaujímavú informáciu. „Výborná správa je, že paradajky nestrácajú na pozitívnych účinkoch tepelným spracovaním. Takže si bez obáv o stratu najcennejších látok môžeme dopriať aj naše obľúbené jedlá s obsahom paradajok.“

Denná dávka môže byť aj jedna veľká paradajka až sedem malých cherry paradajok. A hlavne s mierou tak, aby neprestali chutiť.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...