Na prípravu potrebujete hlavne seba, zdravé jahody a poriadne čisté poháre, do ktorých pôjde výsledok. Možno použiť aj kyselinu citrónovú či citrónovú šťavu a cukor. Pre zdravšiu a jahodovejšiu verziu určite postačí sladkosť Slahôdky.
Samotné jahody majú dobrý vplyv na srdce, znižujú krvný tlak, chránia pred rakovinou a nádorovými ochoreniami. Obsahujú množstvo vitamínov, antioxidanty, horčík či vápnik. Zvyšujú „dobrý“ cholesterol, ktorý odbúrava ten „zlý“. Jahody sú tiež nízko-kalorické, bez sodíka a tuku.
Klasickou ingredienciou v džeme je tiež pektín, prírodný „želírovač“, ktorý sa nachádza najmä v jablkách alebo ríbezliach. Vďaka nemu je hmota hustejšia, dá sa však tiež vynechať.
Vybrali sme pre vás top recepty, ako na to:
Zdravší jahodový džem bez čakania
- Ak máme nazbierané čerstvé jahody, umyjeme ich a odstopkujeme. Nakrájame na jednotlivé kúsky podľa svojho gusta. Niektoré môžeme aj popučiť/rozmixovať, vznikne tak rôznorodá zmes.
- Jahody alebo zmes dáme do hrnca a varíme asi 30 minút. Prípadný cukor a citrónovú šťavu pridávame po 5 minútach varenia (pred zovretím, cukor sa musí roztopiť).
- Horúcu jahodovú hmotu opatrne nalejeme do pohárov a zatvoríme ich. Otočíme poháre hore dnom a necháme stáť asi 5 až 10 minút.
- Hotovo!
Trochu viac trpezlivosti a cukru
- Pokiaľ sa rozhodneme viac „zacukriť“, časť jahôdok naložíme do nádoby, potom ocukríme. Zopakujeme to asi trikrát, teda pridáme ďalšie jahody a znova ocukríme. Takto sa jahôdky nechávajú odstáť niekoľko hodín. Napríklad počas celej noci.
- Ďalší postup sa veľmi neodlišuje od predošlého. Jahodová hmota by mala v hrnci zovrieť.
- Horúci džem napokon nalejeme do vyčistených pohárov, zavrieme ich a otočíme hore dnom.
Tipy a triky
# Ak džem počas varenia vypení, je to normálne, treba penu len odobrať.
# Varenie sa dá aj jednoducho urýchliť – postupne variť v menšie dávky hmoty.
# Hustotu džemu, môžeme zistiť tak, že si ho lyžičkou odoberieme z hrnca a vyklopíme na tanier. Prejdeme stredom „porcie“, teda prepolíme ju. Ak tieto dve polovice nestečú k sebe, máme hotovo.
# K jahodám môžeme pridať aj mnoho iných chuťoviek. Džem sa robí napríklad s rebarborou, mätou, vanilkou, škoricou, anízom či bazalkou. Dokonca aj s ružovými lupienkami a whiskey. Jahody sa pred varením môžu nechať odstáť nielen s cukrom, ale aj vodkou. Prevárajú sa však 3-krát a džem sa na záver necháva dusiť minimálne 10 minút.
# Cukor môžeme použiť aj trstinový, nahradiť ho medom alebo inými alternatívami sladidiel.
Naše Slahôdky dozrievajú takmer celý rok, takto ich môžeme maškrtiť naozaj stále. Teda, ak sa všetko nezje na posedenie. 🙂
V lete je zas osviežujúca mrazená jahodová dreň alebo chladené smoothie. Jahôdky sa len rozpučia alebo rozmixujú na kvapalinu, dochutia, zmrazia/schladia a je to. No čo, pustíte sa do toho?
Foto: Canva.com