Tipy ako spracovať uskladnené jahody

spracovanie jahôd /zd.adobe

Written by Admin

30 novembra, 2023

Aby nám ani chvíľu nechýbali obľúbené chute, uskladnenie ovocia je každý rok pravidlom snáď u každého gurmána. Pomaličky prichádza ten uzimený čas, kedy začíname siahať aj po mrazených, sušených či zaváraných jahodách. Hoci uskladnením trošku zmenili svoju podobu, ich chute sú pravé a, samozrejme, nenahraditeľné!

 

Jednoducho a rýchlo

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako si na zimu našetriť jahôdky, patrí rozhodne sušenie. Rovnako jednoduché je aj ich využitie. Keďže sú plnohodnotnou formou jahôd a chýba im len obsah vody, môžete ich smelo jesť aj samotné, pretože okrem chuti príjemne chrumkajú. 

 

Dajú sa tiež používať ako dochucovadlo do akýchkoľvek plniek, stačí ich len rozmixovať. Samozrejme, výborne doplnia každú rannú kašu, musli či jogurt. Avšak nemusíte pohrdnúť ani využitím do rôznych koláčov, ak je treba, viete ich nastriekať vodou a dokážu ju trochu nasiaknuť. Nezabudnite tiež na to, že sušené jahôdky po častiach aj ako prášok sú bomba dekorácia, napríklad ako posýpka na čokoládovú polevu. Taktiež z nich viete vyskúšať aj jahodovú penu.

 

Na zimu zo zimy

Mrazenie je snáď už samozrejmosťou pri akomkoľvek uskladňovaní potravín a ovocia. Čo však každý nevie, je to, že mrazením sa potraviny neznehodnotia. Zostávajú chuťovo aj nutrične rovnaké po dobu niekoľkých mesiacov. Jahody patria medzi tie potraviny, ktoré pri dlhodobom mrazení začnú trochu vysychať a strácať chuť. Preto ich odporúčame skladovať v mrazáku najdlhšie približne polroka a potom ich využiť. Zachovanie chutí však závisí aj od konkrétnej odrody a času nazbierania.

 

Mrazené celé jahody možno využiť podobne ako aj čerstvé kúsky. Jediné, čo treba spraviť navyše, je ich rozmrazenie a odtečenie. Potom sa výborne zapracujú do akéhokoľvek cesta či plnky. A dokonca sa tiež pekne vynímajú ako dekorácia – to ich však nechajte zamrazené a z mrazáku ich vyberte až tesne pred servírovaním. Koláčik alebo torta bude vyzerať ako z ľadového kráľovstva. 

 

Mrazené jahôdky sa dajú využiť aj k sladkým hlavným jedlám. Napríklad na plnené zemiakové guľky či šúlance. Stačí ich rozmraziť a rozmixovať a budete mať šťavnatú polevu, ktorú môžete doplniť semiačkami či orieškami.

 

Čo sa týka mrazených jahôd, možno máte v mrazničke uskladnenú aj jahodovú dreň. Tá je tiež vďačnou dekoráciou a dochucovadlom jogurtov, plniek či smoothies.

Po varení

S tepelným spracovaním sa otvára naozaj veľa možností, ako a v akej podobe jahody uskladniť. Od zavarenia celých jahôd do kompótu cez jahodový lekvár až po rôzne džemy. Môžete využiť celé čerstvé jahody, ale aj rozmrazené či otlačené kusy, ktoré by ste inak museli vyhodiť, hoci sú jedlé.

 

Zavárané jahôdky sú azda najlepšie do plniek a koláčov určených na pečenie alebo do smoothies. Kompótom však nepokazíte žiadny jogurt či kašu. Tak, ako pri mrazených jahodách, aj z kompótu a zaváraných jahôd a aj šťavy viete vykúzliť jahodovú polevu a poliať šúľance alebo zákusky.

 

Jahodové džemy a lekváre sú tiež výbornou ingredienciou, ktorú vieme v zime využiť. Vianočka na raňajky alebo aj chutný čerstvý chlebík či rožok sú určite dobrou voľbou. Jahodový lekvár však nájdeme aj vo viacerých vianočných receptoch, napríklad medových rezoch alebo ako nátierku na linecké koláčiky. 

 

Recepty a návody na rôzne spracovanie jahôd nájdete v novinkách tu

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...