Takto vyrastajú slovenské Slahôdky. Kde ich kúpite?

Written by Admin

21 apríla, 2023

Starostlivo vyberaná odroda so špecificky sladkou chuťou. Aj to je dôvod, prečo sa prvé slovenské jahody volajú Slahôdky. A prečo prvé? Jahody z tejto odrody sa totiž pestujú na Slovensku tak, aby sme si ich vedeli vychutnať čo najskôr v roku.

Na farme Beri v Brutoch sa pod špeciálnym skleníkom skrýva neobvyklá jahodová plantáž. Slahôdky tu pestujú v rašelinových substrátoch a to vo výške. Tak, aby sa dali veľmi šikovne pozbierať. O pohodlie jahôd sa tu starajú nielen farmári, ale aj inovatívny regulačný systém.

Ekologické myslenie

Princíp polievania je založený na čo najväčšom využití vody, ktorá je studňová alebo dažďová a zbytková voda zachytená v zberných nádobách. Táto voda má pre Slahôdky ideálne pH. Opätovne a ekologicky sa využíva každá kvapka vody. Aby pôda čo najlepšie vodu vsiakla a bola dostatočne bohatá na živiny, využíva sa rašelinový substrát. Ten sa pravidelne vymieňa.

Najväčšie zmeny pri pestovaní jahôd oproti bežným spôsobom sú automatizované technológie. Komfort rastlín totiž zabezpečuje skleník sám. Je vyhrievaný obnoviteľnými zdrojmi a vykuruje sa vnútri tak, aby v akomkoľvek období mali jahôdky príjemných šestnásť stupňov. Nezáleží potom na počasí vo vonkajšom prostredí, neohrozí ich ani mráz, ani horúčavy a páľava. Ak je v lete potrebné, aby mali rastlinky dostatok slnečných lúčov, okná na skleníku sa otvoria na správnej strane samé. Slahôdky tak majú dostatočný prísun svetla a tepla a vedia sa krásne načerveno zafarbiť a tiež získať ďalšie živiny. Ak by sa stalo, že je slnko prisilné, automaticky sa zasa zatiahne tieniaca fólia.

Otváraním okien špeciálny systém zabezpečuje aj cirkuláciu vzduchu a primeranú vlhkosť. Automaticky sa kontroluje aj koncentrácia CO2 či zavlažovanie. Nemôže sa teda stať, že by rastlinky nemali potrebný komfort pre zdravý rast.

Na bezpečie rastliniek a plodov sa prostredie neustále monitoruje a v prípade potreby sa využíva biologická ochrana. Neškodné drobné larvy a pavúčiky požierajú iné drobné tvory, ktoré úrode môžu škodiť. Je to systém overený prírodou a využitie kolobehu potravinového reťazca.

Jednoznačný cieľ

Pestovanie jahôdok v Brutoch je výsledkom jasného cieľu – dopestovať pre domáci trh tie najkvalitnejšie plody. Také, ktoré si obľúbia aj deti a také, ktoré budú dostupné čo najdlhšie v roku. Na zdravé a chutné ovocie či zeleninu nedajú v brutoch dopustiť. O tento cieľ sa starajú nielen farmári, ale aj softvéroví odborníci. Nie je preto náhoda, že vyrastie tak chutná a dokonalá Slahôdka.

Slovenskému zákazníkovi tak vďaka týmto postupom vedia na farme Beri vypestovať skoré čerstvé a kvalitné slovenské jahody. Chutia a voňajú presne tak, ako dopestované v domácej záhradke. Beri je pre svoj prístup pestovaniu držiteľom prestížneho svetového certifikátu kvality Global G.A.P., pretože spĺňa prísne medzinárodne uznávané predpisy pre dobré praktiky v poľnohospodárstve. Za ekologický prístup k poľnohospodárstvu získal ocenenie Ekotrend.

Slahôdky sa pýšia 10 stupňami BRIX. Majú krásnu farbu a vôňu a vážia približne 25 gramov/kus. Táto sladká lahôdka Slahôdka patrí rozhodne medzi tie najobľúbenejšie ovocia. Kde sa dajú tieto pochúťky kúpiť? Slovenské prvé jahody Slahôdky sú už dostupné vo viacerých obchodných reťazcoch, ako napríkad Billa, Lidl, Terno, Tesco, Kaufland. Sú označené názvom Slahôdka – prvá slovenská jahoda alebo sú pod značkou Ovozela.

 

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...