Takto sa vyrábajú mrazom sušené jahody

Written by Admin

16 decembra, 2022

Na farme Beri pestujeme jahody čo najdlhšie v roku. Len zima a mráz majú takú moc, aby nám sladké jahodové chvíle trochu zmenili. Tak sme sa rozhodli naše čerstvé jahody sušiť mrazom.

Vyrastené jahody v skleníkoch ručne zberáme až vtedy, keď sú sýtočervené, teda dozreté a zaručene sladké. Väčšina ide, samozrejme, do obchodov a čerstvé slahôdky si môžete vychutnať do 24 od zberu. Časť však poputovala na lyofilizáciu. Čo to je a ako to prebieha?

Lyofilizovanie jahôd je malé čaro

Lyofilizácia je metóda spracovania potravín, ktorá prebieha mrazením, znižovaním tlaku a sublimáciou vody. Sublimácia je možno trochu magická premena tuhej látky (v našom prípade ľadu) na plynnú, teda jej vyparenie. Cieľom je z jahôd odstrániť vodu, a to tak, aby zostali čo najviac podobné s čerstvými plodmi. Preto sa vynecháva kvapalné skupenstvo, ktoré by pri premene na plyn plody celkom zdeformovalo až rozpustilo. Tento proces sa však používa nielen na ovocie, ale aj zeleninu, syry či kávu. Napríklad klasická instantná káva je procesom sublimácie vysušená tak, aby jej vonkajší vzhľad pôsobil dokonalo, zlatohnedo.

Jahôdky teda po zberaní pretriedime, umyjeme a dáme zamraziť až na – 100 °C. Pred samotnou sublimáciou je ešte potrebné znížiť tlak. Pri surovinách sa uberá niekoľko stoviek pascalov. Výborné je, že v takomto prostredí potom nemajú šancu žiadne kvasinky či plesne a ani baktérie, ktoré sa bez vody nenamnožia. Nízky tlak je kľúčový preto, aby sa zachovali všetky pôvodné vlastnosti plodu.

Plnohodnotné plody

Lyofilizácia teda neovplyvní tú podstatnú časť jahôd – zostanú im všetky zdraviu prospešné látky, ktorými sa jahody pýšia. Vitamíny aj minerály, vysoký obsah vlákniny a tiež antioxidanty sú v každej jednej mrazom sušenej jahôdke. Rovnako nás naďalej môže tešiť aj ich červená farba a sladučká chuť, ktorá je ešte obohatená o jemnú chrumkavosť. Napríklad sušenie teplom by farbu, chuť aj tvar ovocia zmenilo. V neposlednom rade je výhodou, že lyofilizované jahody vydržia neporovnateľne dlhšie ako čerstvé ovocie. Aj preto sa takto spracované ovocie stáva čoraz väčším trendom.

Zaujímavosťou je, že sušenie mrazom zmenší celkovú hmotnosť plodu na desatinu. Takto spracované jahôdky sú teda ľahké aj ľahko skladné. Môžeme si ich vziať kamkoľvek a koľko len chceme. Môžeme si na nich pochucovať aj celý rok, pretože majú naozaj výdrž (kým ich nezjete), a to aj pri izbovej teplote. Okrem toho sa však pri použití dajú aj rehydratovať – sčasti navrátiť vodu, ak ich napríklad namočíte. Nemusíte iba priamo do vody, pretože jahody chuťovo ladia s mnohými inými tekutinami či nápojmi.

Medzi čerstvým ovocím a tým, ktoré sa suší mrazom – lyofilizuje, sú teda tri hlavné rozdiely. Sušené je síce bez vody, ale aj bez rôznych mikroorganických hrozieb a vydrží dlhšie. Je to ideálna možnosť, ako si aj počas dlhšieho či zimného obdobia uchovať nenahraditeľnú chuť ovocia.

Naše lyofilizované slahôdky nájdete vo viacerých predajniach. Nedávno sme otvorili aj kiosk v trnavskom Tescu.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...