Starostlivosť o jahody po zbere

jahody zber

Written by Admin

18 septembra, 2023

Pre viacerých pestovateľov už v rámci domácej úrody jahôdky dávno odrobili svoju prácu. Ešte stále sa však nájdu odrody jahôd, ktoré rodia aj počas skorej jesene, a to aj v našom podnebnom pásme. Starostlivosť o rastliny jahôd po odovzdaní úrody sa však veľmi nelíši.

 

Ešte rastú

Jahody môžete mať pokojne čerstvé ešte aj v septembri, o tom, ako predĺžiť jahodovú sezónu si môžete prečítať na tomto odkaze. Tieto jahody z neskorších odrôd sú možno trochu prekvapivo najsladšie a najchutnejšie. Prospievajú im totiž stredne teplé a posedné letné dni pred zberom, čo im umožňuje naplno rozvinúť cukry a bohatú arómu.

 

Výhodou neskorých jahôd je aj to, že netreba spoliehať na jahody z dovozu. Tie sú síce odstupné po celý rok, no vyžadujú si uskladnenie a prevoz. Častokrát sú preto aj chemicky ošetrované len preto, aby cestu vydržali a prišli červené. Neskoré odrody sú preto do našich podmienok ako stvorené, a tak sme aj my na našej farme v Brutoch zvolili možnosť pestovať jahody čo najdlhšie. Vytvorili sme im navyše také prostredie, ktoré eliminuje riziká výkyvov počasia.Výberom jahôd z miestnych fariem v tomto období tak podporíte aj domácich farmárov. 

 

Starostlivosť ruže prináša

Pri pestovaní tohto unikátneho červeného ovocia je dôležité nepolaviť. A tak aj po zbere úrody, sladkých a čerstvých jahôd, sa o ne treba starať. Rastliny totiž treba dobre pripraviť na prichádzajúce chladnejšie dni a posilniť ich odolnosť aj proti chorobám. Potom budú jahody po zime pripravené lepšie a ukáže sa aj kvalitná úroda, ktorá vlastne naozaj prinesie ruže, pretože jahody patria do čelade ružovité.

 

V období po zbere úrody by sa mali rastlinky udržiavať v dobre prerytej pôde. Samozrejme, vždy je dobré popreberať zvädnuté a uschnuté časti. 

jahody rastlina poplazy

jahodové poplazy

Keďže jahody sa rozmnožujú poplazmi, je možné, že ich po lete zostalo “vyplazených” celkom dosť. Mnohé z nich sú oslabené a treba ich opatrne odstrániť, pretože zbytočne rastlinu zaťažujú. Ak nájdete ešte pevné a živšie poplazy, môžete ich využiť na zakorenenie novej rastliny. Na prelome leta a jesene je totiž po jari druhé obdobie vhodné na sadenie nových jahôd. Musia sa ale stihnúť poriadne uchytiť, aby sa pripravili na zimu. Pre lepšiu ochranu je vhodné nasmerovať poplaz do nádobky, kde sa vytvorí jahodová sadenička. Potom môžete nádobku s jahodou ľahšie schovať, ak by prišlo zlé počasie príliš skoro a nečakane.

 

Spracovanie a použitie

Posledné jahody sú poväčšine nečakane sladučké, je preto vhodný čas aj na prípravu rôznych jahodových pochúťok. Kým nezjete jahody čerstvé, môžete sa inšpirovať mnohými receptami, avšak myslite aj na to, že sa treba nachystať na zimu. Vtedy určite každého milo poteší, keď doma objaví napríklad jahodový džem alebo zamrazené jahody. Z takto spracovaných jahôd môžete napokon aj v chladných mesiacoch ďalej kúzliť jahodové pochúťky. 

 

Džemy sú výborné na toasty, vianočky, do jogurtu, alebo ako náplň do pečiva, napríklad z lístkového cesta. Mrazené jahody môžete veselo použiť do rôznych koláčov a na torty. Tieto jahody si ponechajú chuť aj farbu, pričom nestratia žiadne zložky, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Jediné, čo im chýba, je trošku vody, ktorá mrazením odišla.

 

Svoje kúzlo jahody teda ešte nestrácajú, ani po lete, zbere, ani po spracovaní. Sú ovocím, ktoré je vo veľkom využívané aj plnohodnotne a aj ako prenikavá príchuť. Rozhodne sa im oplatí venovať našu pozornosť, čo aj vedia oplatiť mnohými pozitívnymi účinkami na naše zdravie.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...