Spracované paradajky – čo s nimi?

sprac. paradajky

Written by Admin

18 decembra, 2023

Ak ste si počas leta a jesene nazbierali dostatok paradajok, z ktorých ste spravili kečup, džem či pretlak, no teraz si s tým množstvom neviete dať rady alebo len potrebujete inšpiráciu, tu je pár tipov, ako ich využiť. 

 

Sušené paradajky

Ak ste sa náhodou dali na sušenie paradajok, môžete si dopriať chutnú odmenu. Azda najluxusnejšou je využitie sušených paradajok pri plnení mäsa. Skúste napríklad kuraciu roládu. Stačí upiecť zviazané rolky mäsa s paradajkami uprostred. Môžete použiť aj tie nakladané v oleji. Skúste ešte pridať bylinky či cesnak. Okrem kuracieho mäsa sa hodia aj k bravčovému, vedia ho zjemniť a dodať mu nezvyčajnú chuť. Viete ich jednoducho spolu udusiť.

 

Samozrejme, o cestovinách sa nedá pochybovať. Sušené paradajky môžete spolu s rôznymi bylinkami podľa chuti pridať k cestovinám aj bez ďalšej úpravy. Rovnako ich takto viete využiť na chlebíčky a aj na pečené jednohubky z lístkového cesta. Nasekané sušené paradajky sa hodia aj do rôznych nátierok. Ak sušené paradajky pomeliete, môžete dochutiť naozaj čokoľvek.

 

Kečup

Kečup je snáď najbežnejším spracovaním chutných paradajok. Jeho najväčšou výhodou je, že ho milujú aj mnohé deti. A snáď aj preto pestré jedlá, ktoré kečup úžasne dochucuje a osviežuje. Výber jedál, z ktorých sa naozaj ťažko vyberá len jedno. Či už je to pizza, škvarenina, pizzové jednohubky, omáčky, polievky, nápoje, dipy, lasagne, marinády, burgery, hotdogy a hlavne hranolky s kečupom. 

 

Veľmi chutné využitie kečupu je aj do polevy na pečené fašírky. Zmiešaním kečupu s hnedým cukrom alebo medom vie vzniknúť kúzelná lahôdka, ktorá sa na fašírky pridáva pred pečením. Poleva na plnenú papriku nebude tiež zaostávať. Taktiež povaríme na oleji, môžeme začať zápražkou s múkou a zaliať horúcou vodou, pridať kečup a dochutiť. Podobne sa pripravuje aj omáčka na netradičné morské plody či krevety. Pri dochucovaní však skombinujte kečup s chrenom a citrónovou šťavou.

 

Pretlak

Paradajkový pretlak je výborný zvýrazňovač chutí vhodný do mnohých jedál, no najmä šikovné zahusťovadlo. Stačí pridať aj jednu alebo dve lyžice. Či už do paradajkovej polievky, minestrone alebo hovädzieho gulášu, duseného mäsa, alebo omáčok. Je to skvelý základ pre omáčky na cestoviny, a to pre mäsové aj strukovinové. Výborný na klasickú omáčku na pizzu či rôzne pikantné omáčky k hlavným jedlám. Pri niektorých použitiach sa ho oplatí opiecť na panvici, a to s olivovým olejom, cesnakom a cibuľou. Pretlak sa hodí aj do marinád na mäso a zeleninu. Po zmiešaní s olivovým olejom, bylinkami, cesnakom a ďalšími koreninami sa doň naloží chutné mäsko pripravené na grilovanie alebo pečenie. 

 

Hoci paradajkový pretlak a kečup sú veľmi podobné, ak by ste predsa len nevedeli kečup nahradiť pretlakom, netreba zúfať. Ak pretlak zmiešate s octom, sladidlami a koreninami, viete ho prevariť na samotný kečup.

 

Malé množstvo paradajkového pretlaku sa hodí aj do ryže alebo obilných jedál, ako je rizoto alebo paella. Pretlak po zmiešaní s majonézou viete použiť ako nátierku na sendviče alebo ako dip k zemiakom. Ďalším tipom, ako využiť pretlak, je pečenie so zeleninou. Premiešajte nakrájané zeleniny so zmesou paradajkového pretlaku, olivového oleja a byliniek. Paradajkový pretlak skaramelizuje a dodáva pečenej zelenine svieži nádych. Netreba zabudnúť ani na klasickú bolonskú omáčku na cestoviny. Opražte mleté mäso, pridajte paradajkový pretlak a povarte s vínom, vývarom a paradajkami – pokojne aj sušenými.

 

Džem

Paradajkový džem je sladko-slaná nátierka s kúskami paradajok. Aj preto sa hodí na akýkoľvek druh pečiva. Skúste ju využiť aj ako plnku do zákuskov a jednohubiek. Napríklad z lístkového cesta, a to do slimáčikov alebo fornetti. Tiež sa hodí ako ingrediencia do nátierok, omáčok alebo dipov. Netreba sa ho zľaknúť a viete ho využiť aj na väčšinu spôsobov ako kečup či pretlak.

 

Paradajková šťava

Šťava z paradajok je výbornou voľbou, ak potrebujete zriediť niektoré jedlá, napríklad omáčky a polievky. Taktiež je vhodná ako nápoj alebo jednotlivá súčasť rôznych nápojov a smoothies. No má aj iné využitia. A to ako odstraňovač pachov či liek na bolesť hrdla. 

 

Mrazené rajčiny či paradajková drť

Áno, paradajky sa dajú aj zamraziť. Ich využitie je po rozmrazení všestranné. Viete ich použiť ako ktorúkoľvek verziu spracovania paradajok a aj na mnoho spôsobov presne tak, ako aj čerstvé paradajky. Ak by ste si chceli vyskúšať mrazenie paradajok, dajte pozor na správny postup. Je dôležité vyberať len zdravé pevné jedince bez poškodenia. Najprv ich treba zaliať vrelou vodou a hneď nato studenou. Potom je vhodné ich olúpať a ak sú veľké, nakrájať na menšie časti. Na záver treba byť obozretný, aby sa pri vkladaní do mraziacich utesnených nádobiek alebo uzatvárateľných sáčkou veľmi nepomliaždili. To isté platí aj pri vkladaní do mrazáku. Je preto vhodné ich umiestňovať navrch, aby sa nimi nehýbalo a aby sa o ne nič neopieralo.  

 

Zavárané paradajky

Podobne ako kečup, pretlak či džem, ale aj mrazené paradajky, sú zavárané rajčiny využiteľné v širokom spektre jedál. Vhodné je aj lečo alebo ďalšie spracovanie na kečup či džem. Veľmi chutné jedlo zo zaváraných paradajok je ich využitie do dusenej zeleninovej prílohy k rôznym cestovinám a mäsovým pokrmom. Taktiež po rozmixovaní nimi viete jednoducho vyčarovať omáčky a typické polievky s rajčinami.

 

Spôsobov, ako spracovať paradajky je mnoho, no určite je aspoň jeden z nich ten váš, najobľúbenejší a najšikovnejší. Využitie spracovaných paradajok je najmä v zime vzácna možnosť. Ak ste si našli aj obľúbený recept alebo tip, ako na to, budete mať rozhodne kuchyňu plnú vôní a chutí.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...