Sadiť priesady jahôd alebo semienka?

sadenie jahôd

Written by Admin

19 februára, 2024

Neviete sa rozhodnúť, či sa vám oplatí vysadiť sadenice alebo semienka jahôd? Alebo si chcete vypestovať vlastné sadenice? Príprava jahôd na jar a premyslenie celej výsadby môžu výrazne ovplyvniť úrodu.

 

Sadenice jahôd sa často pestujú v prostredí alebo priestoroch, ktoré je prispôsobené rastlinkám a nehrozia im tak žiadne negatívne vplyvy počasia. Mladé rastliny klíčia zo semienok skôr, ako by to bolo priamo v záhrade. Na takéto pestovanie sú vhodné napríklad skleníky, vnútorné parapety okien či verandy. Bežne nájdete sadeničky, ktoré sa pestujú na farmách a v dobe vhodnej na presádznie sa predávajú.

 

Za sadenice však možno považovať aj mladé rastliny jahôd, ktoré už dávnejšie vyklíčili zo starých rastlín, z behúňov. Tieto sadeničky je vhodné presádzať až na jeseň, pretože ich rastliny sa vtedy lepšie uchytia. Zároveň môžete vtedy preriediť jahodovisko na zimu a odstrániť aj slabé rastliny.

 

Čo je praktickejšie?

Prirodzenou cestou ako pestovať rastliny jahôd sú určite semienka zasadené priamo na miesto, kde potom zotrvajú. Rizikom však je počasie a starostlivosť, ktorá trvá dlhšie. Pri sadení sadeníc sa dajú využiť už predpestované sadenice. Tie zasadíte až neskôr ako by ste sadili semienka, a to rovno do záhradky. Avšak, môžete si vypestovať aj vlastné sadenice – priesady, najmä vtedy, ak ich máte kde umiestniť.

 

Priesady vypestujete s každodennou starostlivosťou do štádia, kým bude rastlinka silná, zakorenená, mať lístky, a bude možné ju už vysadiť von do slnečného počasia. 

 

Vysádzať jahody zo sadeničiek je vhodné napríklad pri šetrnom pestovaní v interiéri či na balkóne. Ak pestujete alebo sa chystáte pestovať len pár kusov jahôd, rastlinky, ktoré sú už vyvinuté, ušetria čas. Nasadíte ich začiatkom jari, nájdete im slnečné miesto a už o pár chvíľ budete jesť jahôdky.

 

Malou nevýhodou sadeníc oproti semienkam je zaobchádzanie a nepoškodenie jemných častí rastliny. Pri sadení treba dávať pozor na korienky a lístky, aby sa nepoškodili. Semienko sa v tomto ponímaní sadí naozaj ľahúčko.

 

Rýchla úroda

Sadenie semienok jahody do záhradky na jar znamená automaticky dlhšie čakanie na úrodu. Samozrejme, každá odroda je iná a každá potrebuje rozdielny čas na to, aby priniesla prvé plody. Taktiež má každá odroda aj iné a špecifické vlastnosti, napríklad, čo sa týka odolnosti. Pri sadení zo semienok je väčšinou obrovský výber a odrodu si možno bez obmedzenia na ponuku jednoducho vybrať. Sadenice si buď predpestujete sami, alebo si kúpite priesadu výberom z dostupnej ponuky. 

Hoci však na jahody zo semienok treba čakať dlhšie, tieto rastliny bývajú odolnejšie na vírusy. Avšak ohrozené sú priesady z materskej rastliny, ktoré si okrem unikátnych vlastností môžu preniesť na seba aj chorobu.

Výsadba

Semená jahôd preferujú na klíčenie teplé prostredie, a to okolo 21 °C. Počas fázy klíčenia je treba dodržiavať prostredie neustále vlhké, no nie podmáčané.

 

Pri presádzaní sadeníc jahôd s nimi zaobchádzajte opatrne, aby ste nenarušili vyvíjajúci sa koreňový systém. Vysádzajte do správnej hĺbky a uistite sa, že sú sadenice zasadené v rovnakej hĺbke, ako boli v kvetináčoch. Podporí to správny rast.

 

Vyberte si odrody jahôd, ktoré sú vhodné pre vaše miestne podnebie a podmienky pestovania. Niektorým odrodám sa darí pri nižších teplotách, zatiaľ čo iné sú odolnejšie voči teplu.

 

Okrem zalievania je vhodné sa postarať aj o kvalitnú výživnú zem pre jahody či doslova o ich komfort. Napríklad na slame alebo v mulči budú ako v bavlnke a aj plody budú chránené viac ako inokedy.

 

Najväčším rozdielom pri vysádzaní sadeníc a semienok je najmä čas od zasadenia po prvé plody. Tu, samozrejme, vedú sadenice, ak teda nerátame tie vlastné priesady zo semienok. Platí však pravidlo, že nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob vypestovania jahôdok, ak to bude s láskou, úroda sa rozhodne vydarí.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...