Ochorenia paradajok

ochorenia a škodcovia paradajok, zdroj adobe

Written by Admin

23 októbra, 2023

Hoci každá rastlinka a každý plod majú od prírody danú sebaobranu, vždy môže zlyhať. Aj jesenné obdobie je pre niektoré choroby a niektorých škodcov ideálna príležitosť. Rastliny sú slabšie a keď už odumrú, aj to je príležitosť pre niektorých škodcov, kde prezimovať. Aké sú najväčšie nástrahy pestovania paradajok? Na čo si dať pozor? 

Vždy treba byť ostražitý najmä pred tými bežnými chorobami a škodcami paradajok. Medzi ne patria napríklad pleseň, vošky či húsenice. Ako správne identifikovať škodcu či chorobu a rastlinku zachrániť?

 

Čo znamenajú škvrny na paradajkách?

Pleseň 

Pleseň je väčšinou veľká škvrna, ktorá je navrstvená alebo sú to tmavé, nepravidelne tvarované škvrny na listoch či stonkách. Vytvára mäkký povlak v sivých odtieňoch. Je to hubová infekcia, ktorá môže postihnúť paradajky v chladnom a vlhkom počasí. Veľmi ľahko napadne najmä už hnijúce časti. Existuje viacero druhov plesní, niektoré majú radšej vyššie, iné nižšie teploty. Napríklad pleseň Verticillium wilt sa šíri v chladnejšom prostredí a vo vnútri rastlín.

Riešenie: Správne rozostupy a dobrá cirkulácia vzduchu.

Hniloba

Včasná hniloba často začína malými tmavými škvrnami na spodných listoch. Následne môže zvädnúť celá rastlinka. Je to proces rozkladu organického materiálu, ktorý môže byť spôsobený baktériami, hubami alebo inými mikroorganizmami. Takáto hrozba môže nastať v dôsledku vlhkosti, zlého skladovania či nákazy. Náchylné sú najmä mäkké a slabšie časti.

Riešenie: Hnilobu možno kontrolovať prerezávaním spodných listov a mulčovaním. Taktiež pomáha správna hladina vápnika v pôde a dôsledné zalievanie.

Septóriová škvrnitosť listov 

Septóriová škvrnitosť listov napáda zelené časti rastliny. Sú to hnedé škvrny veľké 2 až 5 mm alebo malé tmavé škvrny so svetlejším stredom na listoch paradajok. Škvrnitosť sa šíri sa najmä vo vlhkom prostredí na rastlinách, ktoré sa pestujú na tmavších miestach.

Toto ochorenie spôsobuje malé tmavé škvrny so svetlejším stredom na listoch paradajok. na svedomí ju má huba Septoria Lycopersici.

Riešenie: Odstránenie postihnutých listov a zabezpečenie správneho rozmiestnenia môže pomôcť zvládnuť škvrnitosť listov Septoria.

 

Bežní škodcovia paradajok

Roztoče 

Roztoče sú veľmi dorbné pavúkovce veľké najviac štvrť milimetra. Môžu podobne ako huby a mikroorganizmi tiež spôsobiť škvrny a pásy na listoch paradajok. Hoci v chladnom a vlhkom počasí nie sú hrozbou, na jeseň je pre nich útočiskom burina a zvyšky rastlín, kde prezimujú.

Riešenie: Odradiť roytoče môže pravidelné postrekovanie rastlín vodou a na ich biologickú kontrolu možno zaviesť dravé roztoče. Pomáha tiež odstraňovanie yničených zvyškov rastlín a podobne.

Vošky

Tento drobný hmyz môže narušiť rast rastlín a navyše prenášať rôzne choroby, predovšetkým vírusové. Môžu tiež spôsobiť zožltnutie až opadávanie listov.

Riešenie: Na kontrolu vošiek možno použiť insekticídne mydlo alebo záhradnícky olej. Prípadne vošky možno odstrániť prúdom vody – ale jedine za veľmi dobrých podmienok, aby sa rastliny nepoškodili a neochoreli. Veľmi racionálnou ochranou pred voškami sú však ich prirodzení predátori, napríklad lienky. 

Húsenice nočného motýľa/lišaja

Veľké zelené húsenice dokážu požierať listy aj celé plody paradajok. Niektoré húsenice doslova odrežú celú rastlinu (cutworms). Vajíčka kladú tieto načné motýle na jeseň.

Riešenie: Ručný zber a používanie biologických kontrol, napríklad zapojenie užitočného hmyzu, prípadne fyzické bariéry na ochranu rastlín.

Biele mušky

Biele molice sú drobný hmyz, ktorý môže šíriť choroby. Nerobí im problém napadnúť rastlinu ani v skleníku. 

Riešenie: Na kontrolu molíc sa používajú žlté lepkavé pasce a insekticídne mydlo.

 

Celková “hygiena” záhrady na jeseň hrá dôležitú úlohu. Môže pomôcť udržať vaše rastliny zdravé počas vegetačného obdobia alebo obmedziť hrozbu chorôb a škodcov aj počas obdobia rastu. Samozrejme, chorôb na rajčinách je omnoho viac ako sme spomenuli v tomto článku. Počas sezóny sú citlivé najmä plody rastlín, ktoré mávajú špecifické ochorenia. K nim sa však dostaneme nabudúce.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...