Na farme Beri v Brutoch máme vďaka Slahôdke – prvej slovenskej jahode – naozaj veľmi dlhú sezónu. Niekedy až 8 mesiacov. Ak doma pestujte jahody a chceli by ste, aby vám čerstvá domáca úroda robila radosť dlhšie, takto to môžete vylepšiť.
Výber odrôd
Prvou zásadou bude rozhodne odroda. Na Slovensku sa často pestujú najmä júnové odrody, a tie produkujú koncentrovanú úrodu len začiatkom leta. Celoročné odrody však majú tendenciu produkovať ovocie nepretržite. Mnohé už od skorej jari do jesene.
Ak stavíte na celoročnú odrodu, nie je to hneď výhra. Už od výsadby cez starostlivosť až po zber jahôdok je vhodné dodržiavať aj ďalšie odporúčania.
Pokiaľ zas pestujete odrodu, ktorú máte najradšej, ale nie je vhodná na dlhodobé rodenie jahôd, netreba to vzdávať. Okrem kombinácie s ďalšími odrodami môžu pomôcť predĺžiť rodenie plodov nasledovné rady.
Prostredie pre rastlinky
Výber miesta na sadenie je vždy kľúčový. Určuje napríklad množstvo slnka a hrozbu škodcov. Výbornou voľbou je skleník, ale určite sú vhodné aj kochlíky či vyvýšené záhony. Výsadba jahôd v kochlíkoch má výhodu, že viete kontrolovať ich prostredie. Nádoby môžete premiestňovať, aby ste optimalizovali slnečné svetlo, teplotu aj vystavenie vode, čo môže predĺžiť vegetačné obdobie.
Pre extrémne počasie zas viete použiť kryty riadkov alebo nízke tunely. Chránia najmä pred zlými poveternostnými podmienkami. Môžu však zachytávať aj teplo, čím vytvárajú mierne teplejšiu mikroklímu. Takáto mikroklíma môže umožniť jahodám produkovať ovocie skôr na jar a neskôr na jeseň.
Po výbere miesta tiež skúste namiesto výsadby všetkých jahôd naraz ich vysadiť postupne. V časových rozostupoch napríklad týždeň až mesiac či dva. Týmto spôsobom môžete rozložiť časy plodenia a vychutnať si dlhšie obdobie zberu.
Môžete sa tiež zamerať na miešanú výsadbu. Medzi plodiny jahôd nasadiť rastliny, ktoré kvitnú alebo plodia v rôznych časoch. Okrem toho, že využijete priestor, môže to prilákať aj opeľovače.
Prísun živín a starostlivosť
Samozrejme, po regulácií svetla a tepla treba myslieť aj na ďalšie zdroje energie. Jahôdky potrebujú dostatok živín. Na toto treba dávať pozor aj pri sadení, aby ste nemali zasadené jahôdky vo vyčerpanej pôde. V tom prípade ju treba posilniť. Ak v nej pestujete jahody viac ako štyri roky, tak rastlinky aj presadiť.
Dostatok vlahy a živín je tiež rozhodujúcim faktorom pre plodenie jahôdok. Hnojenie a zalievanie mimo priameho slnka by mali byť úplnou samozrejmosťou. Rastliny budú zdravé a produktívne. Veľmi vhodná je napríklad aj výsadba do rašelinového substrátu.
Mulčovanie je tiež dobrým tipom starostlivosti o jahôdky. Okolo rastlín naneste vrstvu organického mulču, napríklad slamy. Reguluje totiž teplotu a vlhkosť pôdy, zabraňuje burinám a môže tak pomôcť predĺžiť obdobie plodenia.
Aj pri jahodách pomáha rez. Odstrihnite výhonky (stonky, ktoré sa šíria z materskej rastliny) a staré listy, aby ste presmerovali energiu rastliny na produkciu ovocia.
Po pozbieraní hlavnej úrody jahôd zvážte renováciu jahodového záhonu. Preriedenie starších rastlín a výsadba mladších úrodu zefektívni.
Ochrana pred chorobami, škodcami a škodami
V určitej miere súvisia škodce s výberom miesta. Mnohé z nich sa totiž dajú mechanicky zamedziť. Napríklad v skleníku alebo kochlíku nebudú mať k rastlinkám jednoduchý prístup.
Pred chorobami a škodcami treba byť neustále na pozore. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny a spravte preventívne opatrenia.
Existuje, samozrejme, množstvo spôsobov, ako sa zbaviť chorôb a škodcov na jahodách. Avšak najlepšími sú jedinečné ekologické postupy. Napríklad prirodzení predátori škodcov alebo výsadba rastlín, ktoré ich odpudzujú. Pri chorobách je vždy dôležité, aby mali jahody ideálne prostredie a choré časti z rastlín čo najskôr odstrániť.
Ak je sezóna dlhá, často je potrebná aj ochrana pred mrazmi. Preto nepodcente ochranu pred neskorými jarnými alebo skorými jesennými mrazmi. Ak nepostačí skleník či mulč, resp. presunutie kochlíkov, skúste použiť pokrývky, napríklad handričky, ktoré tiež pomôžu zmierniť poškodenie rastlín.
Zber musí byť pravidelný. Jahody zbierajte hneď, ako dozrejú, aby ste odbremenili rastlinu. Predídete hnilobe, zhnednutiu a dosiahnete, aby rastlina produkovala viac ovocia.
Dlhšiu jahodovú sezónu môžete dosiahnuť kombináciou rôznych metód. Treba ale myslieť aj na potrebné podmienky pre rast jahôd. Ak ich doma nemáte, bude to rozhodne náročnejšia úloha. Pre všetky prípady tu ale máme naše Slahôdky, ktoré vyrastajú v špeciálnych skleníkoch a majú ideálne podmienky veľkú časť z roka.