Bruty, 14. november 2024, Predstavte si šťavnaté, sladké a hlavne slovenské ovocie a zeleninu na vašom stole počas celého roka. Tento sen sa stal realitou vďaka priekopníckemu prístupu zakladateľov farmy Beri na juhu Slovenska. Inšpirovali sa Islandom – krajinou, kde drsné zimné podmienky a nedostatok slnečného svetla nebránia pestovaniu čerstvých plodín. Tento inovatívny prístup chceli priniesť aj na Slovensko.
Aby boli čerstvé plodiny dostupné po celý rok, slovenskí pestovatelia postavili skleníky, ktoré sú v zime vykurované obnoviteľnými zdrojmi energie. „Využívame obnoviteľné zdroje, ktoré zabezpečujú, že rastliny majú v zimnom období potrebné teplo. No keď sa dni skracujú a svetla ubúda, potrebovali sme nájsť alternatívu k prirodzenému slnečnému svitu,“ vysvetľuje Peter Kelemen, spolumajiteľ farmy Beri.
Pestovateľské svetlá nie sú vo svete poľnohospodárstva novinkou, ale farma sa rozhodla pre jedinečnú, ekologicky šetrnú verziu tejto technológie- LED svetlá. Táto LED inovácia dodáva rastlinám potrebné svetlo aj počas krátkych zimných dní. „Vďaka nej vytvárame pre paradajky a jahody ideálne podmienky na rast a podporujeme ich zdravý vývoj bez ohľadu na ročné obdobie. Navyše, vďaka tejto technológii môžeme šetriť energiu a prispievať k ochrane životného prostredia,“ dodáva Kelemen.
LED technológia prináša nielen nový impulz pre poľnohospodárstvo, ale aj významný prínos pre slovenskú ekonomiku. Stabilný zdroj čerstvej zeleniny a ovocia posilňuje domácu produkciu a podporuje potravinovú sebestačnosť. Spotrebitelia tak môžu po celý rok nakupovať čerstvé, lokálne produkty bez ohľadu na sezónne obmedzenia či klimatické podmienky. „Pandémia nám ukázala, aká krehká môže byť globálna logistika. Preto je strategicky dôležité, aby Slovensko bolo sebestačné. LED technológia je jedným z nástrojov, ktorý nám v tom pomáha,“ zdôrazňuje Kelemen.
Používanie “LED-iek“ má aj významný ekologický prínos. Táto technológia znižuje energetickú náročnosť, optimalizuje podmienky rastu a tým prispieva k ochrane prírodných zdrojov. „LED diódy majú dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu energie, čo znižuje uhlíkovú stopu celej produkcie. Moderné technológie spájame s udržateľnosťou a ekologickým prístupom k prírode,“ dopĺňa Kelemen.
Táto investícia do technológie umožňuje Slovensku prispôsobiť sa meniacim podmienkam a výzvam, pričom prináša pozitívne zmeny pre oblasť poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti. LED technológia v skleníkoch sa stáva nielen nástrojom pre stabilnú a kvalitnú produkciu, ale aj symbolom odhodlania vybudovať sebestačnú a ekologicky uvedomelú krajinu pre budúce generácie.