Ako pestujeme slovenské jahody – Slahôdky

Written by Farma Beri

15 apríla, 2021

Na Slovensku sme si doteraz mohli vychutnať prvé slovenské jahody iba z fóliovníkov. Tie zvyknú  dozrievať až v máji. Na farme v Brutoch sa však rozhodli, že si slovenské jahody budeme môcť dopriať takmer celý rok.

Jahody pestujú farmári v obci Bruty. Zaujímavosťou je, že sa tu v roku 1987  pestovalo exotické kiwi. Obec sa nachádza na juhu Slovenska, preto je ideálna na pestovanie sladkého ovocia. Navyše má nadmerné množstvo slnečných dní a dlhoročnú tradíciu pestovania. Slahôdky sú pestované v unikátom skleníku a sú sadené už v januári. Sladučké plody slovenských jahôd si môžeme vychutnať skôr, ako sme zvyknutí. Tradičné jahody na poliach dozrievajú až na začiatku júna. Preto Slahôdku môžeme právom nazvať – prvá slovenská jahoda. 

Jedinečný skleník

Jahody sa pestujú v špeciálnych skleníkoch. Vyhrievané sú obnoviteľnými zdrojmi. Skleníky sú aj v chladnom období vykurované na príjemných šestnásť stupňov, aj keď je vonku mráz či sneh. Rastliny sú zasadené v rašelinovom substráte a zavlažované dažďovou vodou. Skleníkové jahody sú pestované v kvetináčoch, v ktorých je rašelinový substrát. Ten ideálne nahrádza pôdu. Nevýhodou pestovania jahôd na poli alebo vo fóliových tuneloch je, že jahody sa každoročne sadia na tých istých miestach a do tej istej pôdy. Tá môže byť časom unavená a nedostatočne vyživená. Zato jahody a rovnako aj rašelinový substrát je pestovaný v kvetináčoch a po sezóne sa recykluje. Následne sa vysadia nové sadenice do nového rašelinového substrátu.  Skleníkové jahody sú navyše v uzavretom priestore, kde sa na ochranu pred škodcami používa biologická ochrana. Ide o prirodzený systém ochrany. O tú sa starajú chrobáky, pavúky a larvy, ktoré ničia škodcov.

jahody pestovanie

Skleník na jahody, zdroj: Beri.sk

Ušetrí sa až 80 % vody 

Každoročne poľnohospodári bojujú s nedostatkom vody. Na farme však vďaka drenážnemu systému dokážu ušetriť až 80 % vody. Prebytočná vodu, ktorú rastliny neprijmú, sa zozbiera, prefiltruje a opäť sa ňou zavlažuje. Voda, ktorou sú jahody zavlažované, sa zbiera zo striech skleníkov do zberných jazierok umiestnených v ich blízkosti. Tá ma spolu s vodou zo studne ideálne pH pre jahody. 

 

Biologická ochrana

Beri – Slahôdky sú chránené Bio-logickou ochranou.   “Dobré chrobáčiky“ chránia rastlinku pred “zlými chrobáčikmi“. Funguje to tak, že dobré chrobáčiky, larvy a pavúčiky požierajú tie zlé. Ide teda o prirodzený systém ochrany a nemusia sa používať chemikálie. Cieľom farmy Beri je zachovávať najvyššie štandardy pri pestovaní ovocia a zeleniny.

biologická ochrana

Biologická ochrana

Farma Beri tiež disponuje s certifikátom GLOBAL G.A.P., ktorý garantuje bezpečnosť plodín, tiež istotu pre zákazníka, že ovocie a zelenina je vypestovaná v súlade so zásadou trvalej udržateľnosti s ohľadom na životné prostredie a verejné zdravie.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...