Tipy a odporúčania: Kedy a ako sadiť sadenice jahôd?

jahody sadenice

Written by Farma Beri

29 marca, 2022

Sladkým a šťavnatým plodom jahôd je ťažké odolať. Vhodné sú na tortu, do koláča, s ovsenými vločkami na raňajky alebo so smotanou a trochou cukru – jahody sú sladkou a osviežujúcou pochúťkou, a k tomu je ich pestovanie neuveriteľne jednoduché. Kedy a ako sadiť jahody?

Čas na sadenie jahôd

Jahody sa dajú ľahko vypestovať doma, čo znamená, že môžete mať zásoby čerstvých jahôd z vlastnej záhrady. Pýtate sa, kedy je najlepší čas na výsadbu domácich jahôd? Ak sa chystáte pestovať jahody vonku, ideálny čas na ich výsadbu je skoro na jar, približne v marci a apríli. ,,Nie je nič lepšie ako vlastné domáce ovocie, preto sme sa tento rok rozhodli predávať okrem sladučkých plodov aj sadenice jahôd,“ hovorí Peter Kelemen z farmy Beri. Ide o veľmi vďačné ovocie a množstvo záhradkárov považuje jahody za najlepšiu voľbu pre pestovanie zo semien. Skúste vysadiť rovno niekoľko odrôd, môžete mať úrodu od začiatku leta až do jesene, niektoré odrody dokonca po celý rok.

Kde zasadiť jahody?

Jahody nezaberajú veľa miesta, takže sa výborne hodia do nádob, kvetináčov, okenných boxov, a dokonca aj do závesných košíkov či pestovateľských vriec. Chystáte sa pestovať jahody doma? Dajte si pozor na škodcov! V tomto prípade je najlepšie pestovať jahody z kvetináčov. Kvetináč na jahody musí byť široký aspoň 15 cm, aby mala rastlinka dostatok priestoru na rast.

Dôležité je, aby mali dostatok slniečka. Najlepšie sa im teda darí na plnom slnku, no znesú aj tieň. Vyhnite sa výsadbe na miestach náchylných na mráz, ktorý môže poškodiť kvety, alebo na exponovaných miestach, ktoré sťažujú prístup opeľujúceho hmyzu ku kvetom.

,,Jahody majú rady úrodnú, dobre odvodnenú, mierne kyslú pôdu. Tradične sa pestujú v riadkoch na vyhradenom záhone. V chudobnej pôde je najlepšie pestovať ich vo vyvýšených záhonoch, ktoré poskytujú lepšiu drenáž a väčšiu hĺbku zakorenenia,“ opisuje P. Kelemen. Vyhnite sa výsadbe do pôdy, v ktorej sa predtým pestovali zemiaky, chryzantémy alebo paradajky, pretože všetky sú veľmi náchylné na ochorenia a vädnutie.

Ako sadiť jahody?

Sadenie jahôd je zábava a zvládnu to aj začiatočníci. Každý má svoj vlastný štýl sadenia, no princíp zostáva rovnaký. Toto je jeden z najefektívnejších spôsobov výsadby jahôd do zeme (napr. na záhradke):

 1. Pripravte si pôdu pridaním hnoja, dobre zhnitého záhradného kompostu alebo vhodného hnojiva.
 2. Rastliny jahôd vysádzajte vo vzdialenosti 30 až 45 cm od seba, v radoch vzdialených 75 cm. Uistite sa, že ich korene sú správne zahrabané, a pôdu okolo nich spevnite.
 3. Zalievanie! Nasledujúcich niekoľko týždňov, kým rastliny nezapustia korene, ich dobre zalievajte, aby bola pôda neustále vlhká.
 4. Odtrhnite prvé vyrastajúce kvety. To môže podporiť väčšiu úrodu plodov.
 5. Použite podložku pod jahody alebo okolo základne rastliny zastrčte slamu, aby sa nečistoty nedotýkali plodov. Aby ste zabránili vtákom a iným záhradným zvieratám v konzumácii plodov, môžete použiť sieťky.
 6. Pravidelne kontrolujte rastlinu, či na nej nie je burina, ktorá by ju mohla zahltiť, ako aj choré alebo odumierajúce listy a plody. Odstráňte ich z rastliny, aby ste podporili zdravý rast.
 7. Pred zberom počkajte, kým bobule úplne sčervenejú.
 8. Keď príde jeseň, rastliny mulčujte, aby ste ochránili korene pred poškodením mrazom.

Dôležité tipy pri sadení jahôd

 • Po prvom roku nemusíte odstraňovať prvú várku kvetov, ktoré vaša jahodová rastlina vytvorí, aby ste podporili intenzívny rast.
 • Po piatich rokoch sa kvalita plodov znižuje, takže ak chcete naďalej pestovať najlepšie plody, budete musieť rastliny vymeniť.
 • Žltnúce alebo choré listy by ste mali z rastliny odstrániť hneď, ako si ich všimnete, aby ste zabránili hromadeniu hniloby, ktorá by poškodila rastlinu a vaše plody. Odstráni sa tým aj potenciálny domov pre škodcov, ktorí by mohli chcieť obhrýzť vaše jahody, napríklad slimáky. Listy môžete odstraňovať ručne alebo pomocou záhradníckych nožníc či hrablí.

Prečítajte si tiež:

Jahodová roláda

Jahodová roláda

  Stačí trochu zatočiť a jahodovú roládu budete mať pred sebou na tanieri raz-dva. Sladučké jahody schované v tomto zákusku dodávajú celku sviežu chuť a lákadlom na prvý pohľad je jej nápaditá špirálová štruktúra. Ideálny jarný zákusok, čo poviete?  ...