Jahodová pena

jahodová pena

Written by Admin

21 februára, 2023

Ak neviete, ako využiť odložené jahôdky, môžete skúsiť práve do lahodnej a ľahučkej jahodovej peny. Tá si nájde svoje miesto k rôznym maškrtám a skvele doplní všetky chute ovocných dezertov. Plne si však vystačí ako pochúťka aj sama.

Budeme potrebovať:
 • 2 šálky jahôd
 • 1/2 šálky kryštálového alebo práškového cukru, prípadne stévie
 • 1 pl citrónovej šťavy
 • 1 pl želatíny
 • 1/4 šálky studenej vody
 • 1 šálka hustej smotany na šľahanie
 • jahody na dozdobenie
Postup na jahodovú penu
 1. V mixéri alebo kuchynskom robote rozmixujeme jahody na pyré. (Pri mrazom sušených jahôdkach pridáme trochu vody, pri zaváraných vodu odlejeme. Mrazené necháme rozmraziť a odtiecť vodu.)
 2. Želatínu nasypeme do malej misky plnej studenej vody a necháme 5 minút postáť, aby zmäkla.
 3. V hrnci zmiešame pyré s cukrom a citrónovou šťavou. Varíme na miernom ohni za občasného miešania, kým sa cukor nerozpustí a zmes mierne nezhustne. Zhruba 5 až 7 minút.
 4. Zmäknutú želatínu pridáme k jahodovej zmesi a zmiešame, kým sa želatína úplne nerozpustí. Necháme vychladnúť na izbovú teplotu.
 5. Vo veľkej mise vyšľaháme hustú smotanu, kým nezačne držať tvar. Šľahačku môžeme nahradiť aj bielkami a vyšľahať tie.
 6. Vychladnutú jahodovú zmes jemne vmiešame do šľahačky.
 7. Zmes môžeme naliať do servírovacích misiek alebo pohárov. Necháme ešte stuhnúť v chladničke aspoň 2 hodiny.
 8. Pred podávaním ozdobíme celými či nakrájanými čerstvými alebo mrazom sušenými jahodami.
 9. Dobrú chuť!

Penu môžeme podávať jednoducho takto alebo ňou dozdobiť napríklad muffiny. Vložíme ju do zdobiaceho vrecka a spravíme slimáčikov. Prípadne môžeme penu využiť ako vrstvu medzi korpusy alebo ako vrchnú vrstvu torty. Aj tam pekne zapadnú jahôdky ako dekorácie, ktoré sú zdravé a chutné, navyše potešia aj oči.

Prečítajte si tiež:

Vafle s jahodami

Vafle s jahodami

Jedlo, ktoré chutí, ale aj zaujímavo vyzerá. Také sú určite aj jahodové vafle, ktoré chutia s jahodami výborne, ale ešte k tomu ”nakŕmia” aj pohľady. Ingrediencie: 1 šálka jahôd 2 šálky múky 2 vajcia 1 pl prášku do pečiva štipka sódy bikarbóny štipka soli  2 pl...

Polievky z našich obľúbených plodov – paradajok a jahôd

Polievky z našich obľúbených plodov – paradajok a jahôd

V niektorých kultúrach polievky nepoznajú, no v iných sa bez nich nezaobídu. V našich slovenských kuchyniach by sme našli určite sýte paradajkové polievky. A čo tie jahodové? Tu sú recepty na obe verzie červených polievok. Jahodová polievka Ingrediencie: 700 g...

Jahody majú na naše zdravie extra účinok

Jahody majú na naše zdravie extra účinok

Každé ovocie má niečo do seba. Je šťavnaté, má príjemnú sladkú chuť a obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok. A každé ovocie je špecifické a výnimočné svojimi vlastnosťami. Aj preto máme tak radi naše jahody Slahôdky. Aké sú teda výhody, ktoré plynú z konzumácie...